Co zrobić, gdy dziecko lunatykuje?

Lunatykowanie ma miejsce, gdy ktoś chodzi lub wykonuje złożone czynności, gdy nie jest w pełni przytomny.

Zwykle występuje w okresie głębokiego snu. Stan ten osiąga szczyt we wczesnej części nocy, więc lunatykowanie pojawia się zwykle w pierwszych kilku godzinach po zaśnięciu.

Lunatykowanie może rozpocząć się w każdym wieku, ale częściej występuje u dzieci. Uważa się, że 1 na 5 dzieci będzie chodzić we śnie przynajmniej raz. Większość z nich wyrasta z tego, zanim osiągną dojrzałość płciową, ale czasami może to przetrwać do dorosłości.

Dlaczego niektórzy ludzie lunatykują?

Dokładna przyczyna lunatykowania nie jest znana, ale wydaje się, że występuje w rodzinach. Bardziej prawdopodobne jest, że będziesz lunatykować, jeśli inni członkowie Twojej najbliższej rodziny mają lub mieli zachowania lunatykowe lub nocne lęki.

Następujące rzeczy mogą wywołać lunatykowanie lub je pogorszyć:

 • niewystarczająca ilość snu
 • stres i niepokój
 • zakażenie z gorączką, szczególnie u dzieci
 • picie zbyt dużych ilości alkoholu
 • zażywanie narkotyków 
 • niektóre rodzaje leków, np. niektóre środki uspokajające
 • zaskoczenie nagłym hałasem lub dotykiem, powodujące nagłe wybudzenie z głębokiego snu
 • wybudzenie się nagle z głębokiego snu, ponieważ musisz iść do toalety

Inne zaburzenia snu, które mogą powodować częste nagłe budzenie się w nocy, takie jak obturacyjny bezdech senny i zespół niespokojnych nóg, również mogą wywołać epizod lunatykowania.

Podejmowanie działań zapobiegających niektórym z tych czynników wyzwalających – takich jak zapewnienie wystarczającej ilości snu i praca nad strategiami radzenia sobie ze stresem i jego zmniejszania – często pomaga. 

Co się dzieje, gdy ktoś lunatykuje?

Niektóre epizody lunatykowania mogą obejmować po prostu siedzenie w łóżku i rozglądanie się, przez chwilę, sprawiając wrażenie zdezorientowanego, podczas gdy w innych dzieci mogą wstać z łóżka i chodzić, otwierać szafki, ubierać się lub jeść i mogą wydawać się wzburzone.

W skrajnych przypadkach osoba może wyjść z domu i wykonywać skomplikowane czynności, takie jak prowadzenie samochodu.

Oczy są zwykle otwarte, gdy ktoś lunatykuje, chociaż osoba ta będzie patrzeć prosto przez ludzi i ich nie rozpozna. Często potrafi dobrze poruszać się wokół znajomych przedmiotów.

Jeśli rozmawiasz z osobą, która lunatykuje, może ona częściowo odpowiedzieć lub powiedzieć rzeczy, które nie mają sensu.

Większość epizodów lunatykowania trwa krócej niż 10 minut, ale mogą one trwać dłużej. Pod koniec każdego epizodu osoba może się obudzić lub wrócić do łóżka i położyć się spać.

Cute little kid girl hugging teddy bear sleeping lay in cozy bed, happy small child embracing toy fall asleep on soft pillow white sheets covered with blanket having healthy night sleep, top view

Zwykle lunatycy nie mają o tym żadnego wspomnienia rano lub mogą mieć niepełną pamięć. Osoba obudzona podczas lunatykowania może czuć się zdezorientowana i nie pamiętać, co się stało.

Co zrobić, gdy ktoś lunatykuje?

Najlepszą rzeczą do zrobienia, jeśli zobaczysz, że ktoś lunatykuje, jest upewnienie się, że jest bezpieczny.

Delikatnie poprowadź go z powrotem do łóżka, uspokajając. Jeśli mają odpowiednie warunki, często ponownie zasypiają. Czasami delikatne budzenie osoby po całkowitym wyjściu z epizodu, przed ponownym usypianiem, zapobiega innemu epizodowi występującemu w tym samym cyklu głębokiego snu.

Nie krzycz ani nie przerażaj tej osoby i nie próbuj jej fizycznie powstrzymywać, chyba że jest w niebezpieczeństwie, ponieważ może uderzyć.

Kiedy szukać porady lekarskiej?

Sporadyczne epizody lunatykowania zwykle nie wymagają pomocy medycznej. Lunatykowanie rzadko jest oznaką czegoś poważnego i może z czasem ulec poprawie, szczególnie u dzieci.

Jednak powinieneś rozważyć wizytę u swojego lekarza rodzinnego, jeśli epizody lunatykowania zdarzają się często, obawiasz się, że dana osoba może być zagrożona zranieniem siebie lub innych, lub gdy epizody trwają albo zaczynają się w dorosłym życiu.

Twój lekarz rodzinny może skierować Cię do specjalistycznego ośrodka snu, gdzie możesz bardziej szczegółowo omówić historię snu Twojego lub Twojego dziecka. W razie potrzeby można przeprowadzić badania snu, aby wykluczyć inne schorzenia, które mogą powodować lunatykowanie, takie jak obturacyjny bezdech senny lub zespół niespokojnych nóg.

Zabiegi na lunatykowanie

Nie ma specjalnego sposobu leczenia lunatykowania, ale zazwyczaj pomaga dobry sen i wykonywanie regularnych, relaksujących czynności przed snem.

Pomocne mogą być następujące porady:

 • staraj się kłaść spać o tej samej porze każdej nocy
 • upewnij się, że w sypialni jest ciemno i cicho, kiedy idziesz spać
 • ogranicz napoje przed snem, szczególnie te zawierające kofeinę, i idź do toalety przed snem
 • znajdź sposoby na relaks przed pójściem spać, takie jak ciepła kąpiel, czytanie lub głębokie oddychanie
 • jeśli twoje dziecko lunatykuje w tym samym czasie przez większość nocy, spróbuj delikatnie obudzić je na krótko 15 – 30 minut przed epizodem – może to uniemożliwić mu lunatykowanie poprzez zmianę normalnego cyklu snu

Leki zwykle nie są stosowane w leczeniu lunatykowania. Jednak leki takie jak benzodiazepiny lub leki przeciwdepresyjne są czasami stosowane, jeśli często lunatykujesz lub istnieje ryzyko, że możesz poważnie zranić siebie lub innych. Te leki mogą pomóc Ci zasnąć i mogą zmniejszyć częstotliwość epizodów lunatykowania.

Czasami pomocne mogą być terapie, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT) lub hipnoterapia.

Zapobieganie wypadkom

Ważne jest, aby obszary w domu, w których osoba może chodzić we śnie, były wolne od niebezpiecznych lub potencjalnie szkodliwych przedmiotów oraz aby usunąć wszelkie przedmioty, o które lunatycy mogą się potknąć. Dobrym pomysłem jest również zamykanie okien i drzwi.

Jeśli Twoje dziecko lunatykuje, nie pozwól mu spać na górnej pryczy piętrowego łóżka. Możesz chcieć także zamontować bramki ochronne u szczytu schodów.

Ważne jest również, aby poinformować opiekunów, krewnych lub przyjaciół, którzy opiekują się Twoim dzieckiem w nocy, że może ono lunatykować i co powinni zrobić, jeśli tak się stanie.