Co zrobić, kiedy dziecko kradnie pieniądze?

Dlaczego dzieci kradną pieniądze?

 • Czasami po prostu chcą tego, co ma ktoś inny i nie myślą, zanim to wezmą. Być może rozwinęły w sobie poczucie zobowiązania – często dlatego, że nie miały okazji do wnoszenia wkładu w gospodarstwo domowe lub pracy zarobkowej.
 • Wiele nastolatków kradnie, ponieważ czują, że są niekochane lub że nie należą do rodziny. Myślą, że mają prawo krzywdzić innych ludzi, ponieważ czują się zranione w środku. Próbują złagodzić ból, który odczuwają, czymś, co może być postrzegane jako próba „wyrównania rachunków”, dlatego ważne jest, aby upewnić się, że jeśli dziecko kradnie, dołożysz wszelkich starań, aby pomóc mu poczuć się kochanym, ważnym i potrzebnym.
 • Może to być spowodowane zazdrością – jeśli czują, że faworyzujesz jedno dziecko w porównaniu drugim. Warto uważnie szukać emocji kryjących się za tym, co mówią, i omawiać swoje uczucia w pozytywny, nieoceniający sposób.
 • Może to być spowodowane tym, że chcą płacić za prezenty dla przyjaciół lub rodziny, aby czuć się akceptowanymi.
 • Mogą też robić to z poczucia adrenaliny lub brawury na oczach rówieśników, mogą być zachęcani do kradzieży przez rówieśników lub chcieć dopasować się do grupy lub gangu, w których kradzież jest normalna.
 • Może to być finansowanie nałogu, takiego jak hazard, gry online lub finansowanie papierosów lub alkoholu. Niestety rodzice muszą teraz dokładnie rozważyć, czy ich nastolatki mogą kraść pieniądze na narkotyki. (Mimo początkowych wątpliwości nie wykluczaj tego jako możliwości. Po prostu bądź czujny).
 • Może to wynikać ze strachu przed uzależnieniem – biorą to, czego potrzebują, aby nie czuć się zależnym od nikogo ani wobec nikogo zobligowanym – szczególnie jeśli istnieje uraza lub złe uczucia wobec ludzi, na których polegają.
 • Mogą po prostu czuć zazdrość, że inne dzieci mają to, czego one  chcą
 • Może się zdarzyć, że nie są w stanie ufać innym lub tworzyć bliskich relacji
 • Może to być spowodowane żądaniami prześladowcy o pieniądze lub przedmioty

Co zrobić, kiedy dziecko kradnie?

Rozważ wszystkie poniższe możliwości i wybierz, które z nich mogą Ci odpowiadać.

1. Jeśli stwierdzisz, że czegoś brakuje, zbierz dowody, jeśli możesz. Dowiedz się, które dziecko wydaje więcej niż zwykle. Najlepiej, jeśli rozmowa o kradzieży jest prowadzona, gdy nie ma co do niej wątpliwości.

2. Po skonfrontowaniu się z dowodami, jeśli Twoje dziecko upiera się, że dostało pieniądze gdzie indziej, powiedz mu, że za kilka godzin przeprowadzisz dochodzenie, aby sprawdzić jego historię, dać mu szansę na przemyślenie tego i przyznanie się do prawdy

Porozmawiaj z nimi na poważnie.

3. Zapytaj ich, dlaczego kradną. Czego chciały?

4. Następnie powiedz „Teraz muszę wyjaśnić swoją stronę…”

 • Kradzież jest zła – zawsze jest ofiara.
 • Twoim zadaniem jako rodzica jest wpajanie moralności. Jeśli to zignorujesz, jako rodzicowi nie uda ci się powstrzymać ich przed kradzieżą. Jeśli to pierwszy raz, poradzisz sobie z tym w domu, ale następnym razem będzie to znacznie poważniejsze.
 • Kradzież jest nielegalna. Jest to przestępstwo, a dziecko może zostać wpisane do rejestru karnego, co wpłynie na jego szanse na przyszłe zatrudnienie i reputację.
 • Trudno oderwać się od etykiety „złodzieja” raz złapanego. Jeśli ich przyjaciele i szkoła się dowiedzą, zaszkodzi to ich reputacji, a nie chcesz tego dla swojego dziecka.
 • Nawyk kradzieży jest trudny do złamania i ma miejsce poza domem, gdzie policja jest znacznie bardziej skłonna do reagowania.
 • Nie możemy mieć wszystkiego, czego chcemy. Musimy na to zapracować.
 • Powiedz im, jak czuje się ktoś okradziony: zraniony, zawiedziony, zszokowany, niedowierzający, smutny, zdenerwowany, lekceważony, zdruzgotany
 • Powiedz im, jak to jest nie ufać swojemu dziecku: oczekujesz czegoś lepszego, czujesz się bardziej zdystansowany, martwisz się o przyszłość, jak zły rodzic, chcący przeszukać jego pokój, gdy coś zaginie, zestresowany, zbolały, niepewny co robić, jak ich powstrzymać i jak pomóc im się uczyć, ale wiedząc, że jeśli się nie uda, jakie mogą być konsekwencje.
 • Wyjaśnij, że zaufanie jest podstawą wszystkich relacji. Musimy ufać ludziom, aby czuć się z nimi blisko. Kiedy zaufanie zostaje złamane, trudno je przywrócić.
 • Powiedz im, co zrobisz, gdy następnym razem zgubią się kosztowności lub pieniądze, na przykład wizyta na policji lub lokalnym zespole ds. Przestępstw dla młodzieży (to rozmowa, ale nie groźby niczego, czego nie zrobisz)
 • Wyjaśnij, że jest to sprzeczne z wartościami rodzinnymi i oczekiwaniami społeczności
 • Powiedz im, jak bardzo jesteś rozczarowany ich zachowaniem. Powiedz im, że zawiodły siebie i zawiedli cię.
 • Unikaj przewidywania, że ​​ich przyszłość to więzienie, oraz nazywania dziecka złodziejem.
 • Wyjaśnij, jak ważne jest, aby nigdy więcej nie kradły
 • Powiedz im, że w jakiś sposób muszą zwrócić WSZYSTKIE skradzione pieniądze i jakie będą teraz konsekwencje (wybierz własne lub wybierz jedną lub więcej z poniższej listy)

Konsekwencje kradzieży

Pierwszy raz

5. Nalegaj, aby zwrócili skradziony przedmiot (lub pieniądze) i przeprosili.

6 Znajdź odpowiedni sposób na zadośćuczynienie za spowodowane cierpienie.

7. Sprawdź, czy Twoje dzieci są w stanie zrozumieć to, co zrobiły źle. Pomóż im znaleźć sposób na zadośćuczynienie, a następnie zapytaj ich, czego nauczyli się z błędu. Czy mogą teraz sobie wybaczyć? Następnie umieść ten incydent za sobą i wiedz, że wyciągnęli z niego wnioski.

8. Upewnij się, że wszelkie planowane konsekwencje pasują do przestępstwa. Na przykład branie ciastek lub pożyczanie czegoś to nie to samo, co kradzież pieniędzy z torebki lub portfela.

9. Jeśli dziecko nie może zwrócić tego, co zostało skradzione, weź z kieszonkowego lub oszczędności, które ukradło, równowartość pieniędzy. Upewnij się, że w żaden sposób nie skorzysta na kradzieży.

10. Zleć dzieciom prace, aby wyrównały brakujące kwoty.

11. Szlaban – bez nocowania u znajomych, wychodzenia z przyjaciółmi, spędzania czasu z przyjaciółmi na okrągło.

12. Konsekwencje, takie jak zakaz oglądania telewizji, korzystania z telefonu lub komputera – lub wykluczenie ich z rodzinnego poczęstunku.

13. Zabierz na określony czas rzeczy osobiste, takie jak telefon komórkowy, komputer, telewizor lub konsola do gier.

14. Powiedz dziecku, jakie dodatkowe konsekwencje odniesiono, jeśli skłamało na temat kradzieży.

Kiedy kradzież była problemem więcej niż raz:

15. Porozmawiaj z policją i poproś o radę. Policja może porozmawiać z dzieckiem na temat kradzieży. Będzie to lepsze rozwiązanie niż późniejsze aresztowanie za kradzież w sklepie.

16. Możesz odwiedzić z dziećmi placówkę dla młodocianych lub ośrodek dla nieletnich

17. Zachęcaj ich do znalezienia pracy w celu zwrotu pieniędzy, takiej jak rozwożenie gazet / sprzątanie stajni / wykonywanie dorywczych prac dla ludzi / opieka nad dziećmi.

18. Jeśli brakuje poważnych kwot pieniędzy, jedną potężną konsekwencją może być zabranie wszystkiego z pokoju dziecka z wyjątkiem materaca i siedmiu zestawów garderoby – po jednym na każdy dzień tygodnia. Następnie spraw, aby Twoje dziecko sprzedało swoje rzeczy na e-bay – zaczynając od najcenniejszych rzeczy, aż będzie miało wystarczająco dużo pieniędzy, aby oddać to, co ukradło.

19. Czy Twoje dziecko potrzebuje porady lub porozmawiania z kimś, komu ufa?

20. Zapytaj swoje dziecko, czego potrzeba, abyś mógł ponownie nawiązać bardziej ufną relację.

21. Wyjaśnij, że jeśli policja kiedykolwiek będzie w to zaangażowana, dziecko poniesie pełne konsekwencje. Jeśli twoje ostrzeżenie go nie powstrzyma, nadal ma wybór, czy słuchać, czy nie. Nie możesz kontrolować jego zachowania.

22. Powiedz tylko ludziom, którzy naprawdę muszą wiedzieć – nie chcesz, aby reputacja Twojego dziecka ucierpiała. Jeśli jednak majątek krewnych zacznie ginąć, nie będzie innego wyjścia, jak im o tym powiedzieć.

23. Po zakończeniu incydentu i podjęciu właściwych twoim zdaniem decyzji, nie należy ponownie zgłaszać kradzieży. Nie nadawaj swojemu dziecku etykiety, której może sprostać! Daj mu czystą kartę, choć nie masz pewności, co się stanie, jeśli kiedykolwiek jeszcze coś ukradnie. Ale daj mu do zrozumienia, że ​​nie spodziewasz się, że znowu będzie kraść i ufasz, że zapamięta swoje wartości.

Jeśli masz kilkoro dzieci i nikt się nie przyznaje

24. Jeśli nie jesteś pewien, kto ukradł, zaproponuj sposób zwrotu pieniędzy. Połóż kopertę na stole lub na łóżku i wyjdź na określony czas. Wyjaśnij, że jeśli pieniędzy nie będzie tam do powrotu, wezwiesz policję.

25. Jeśli pieniądze zostaną zwrócone, wyjaśnij, że następnym razem, gdy zgubią się pieniądze lub kosztowności, natychmiast wezwiesz policję.

26. Porozmawiaj ze wszystkimi dziećmi na temat kradzieży, korzystając z powyższych wskazówek.

Jeśli pieniądze nie zostaną zwrócone

27. Podawaj tylko podstawowe jedzenie przez tydzień. Wyjaśnij, że pieniądze były przeznaczone na jedzenie i dlatego wszyscy będą musieli jeść tylko najtańsze posiłki, dopóki pieniądze nie zostaną zwrócone.

28. Odwołaj rodzinne poczęstunki i specjalne wycieczki w przyszłym tygodniu. Rozważ inne konsekwencje dla wszystkich.

29. Jeśli brakuje rzeczy lub pieniędzy innych dzieci, zastanów się nad zamknięciem drzwi w pokojach dzieci lub zapewnij zamkniętą przestrzeń na ich kosztowności.

W dłuższej perspektywie, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo ponownej kradzieży

30. Aby zachęcić do poczucia wkładu własnego w domu, uzgodnij z dzieckiem, jakie prace będzie wykonywać „z miłości” i prace, w których może zarobić na to, czego chce.

31. Zachęcaj do zajęć zewnętrznych, zwłaszcza wolontariatu, harcerstwa, sportu lub muzyki – coś dobrego dla poczucia własnej wartości.

32. Zachęcaj również do przebywania z przyjaciółmi, jeśli uważasz, że to dla dzieci dobre. Wpuść tych przyjaciół do swojego domu i zaopatrz je w napoje bezalkoholowe, przekąski i jedzenie, aby zachęcić do wspólnych aktywności. Akceptuj wszystkich przyjaciół, których dziecko chce przyprowadzić do domu, ale nalegaj, abyś był w pobliżu, kiedy je odwiedzają. Upewnij się, że Twoje dziecko bierze odpowiedzialność za swoje zachowanie w Twoim domu.

33. Wyjaśnij, że dzieci mogą z Tobą porozmawiać o tym, co się dzieje i ustalić sposób, aby było to dla nich bezstresowe (gwarancja, że nie stracisz panowania nad sobą) – pomaga np. posiadanie specjalnego hasła.

34. Upewnij się, że sam nigdy nie postępujesz nieuczciwie. Zwróć uwagę na uczciwość, gdy ktoś, na przykład, wydaje niewłaściwą resztę lub oddając znalezione pieniądze czy przedmioty.

35. Nie zostawiaj pieniędzy w pobliżu ani nie ułatwiaj nastolatkowi dostępu do kosztowności / swoich rzeczy.

36. Porozmawiaj ze swoimi nastolatkami o pieniądzach. Czy mogliby mieć kieszonkowe (być może związane z obowiązkami w domu) lub dodatek na opłacenie wszystkich niezbędnych rzeczy, takich jak przybory toaletowe, odzież, podróże i imprezy towarzyskie?

37. Regularnie przywołuj i omawiaj historie, które słyszałeś z wiadomości lub programów telewizyjnych, w których kradzież była problemem.

38. Traktuj swoje dzieci sprawiedliwie. Nie faworyzuj.

39. Pomóż każdemu z twoich dzieci czuć się kochanym, ważnym i akceptowanym w domu. Niech to będzie priorytet.

40. Upewnij się, że wszystkie Twoje dzieci wiedzą, jakie zasady dotyczą rzeczy osobistych i jakie będą konsekwencje złamania reguły, z wyraźną informacją, że nigdy nie chcesz ich używać.

41. Pozwól swojemu dziecku lub dzieciom zrozumieć, że są uczciwe i godne zaufania oraz że oczekujesz od nich szacunku dla cudzego mienia.