Czym jest geowłóknina i gdzie ją wykorzystać?

Geowłóknina jest materiałem wykonanym z tworzyw sztucznych. Jest bardzo popularna zwłaszcza w środowisku budowlanym i ogrodniczym. Ma wiele pożądanych właściwości, a zakres jej wykorzystania jest ogromny. Czym dokładnie jest geowłóknina i gdzie można ją zastosować opisujemy w  poniższym artykule.

Co to jest geowłóknina?

Geowłóknina to materiał geosyntetyczny. Włókna mogą był wiązane na kilka sposobów. Łączenie włókien może się odbywać albo poprzez termiczne prasowanie, zgrzewanie, bądź też za pomocą igłowania lub przeszywania. Wszystkie geowłókniny cechuje wysoka przepuszczalność wody, jednak najmniejszą mają geowłókniny połączone termicznie. Geowłóknina charakteryzuje się także dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i odkształcenia.

Jakie funkcje ma geowłóknina?

Geowłóknina spełnia kilka funkcji. Warto się z nimi zapoznać, aby dobrać najbardziej odpowiedny materiał dla swoich potrzeb. 

Po pierwsze geowłóknina chroni system drenażowy, aby się nie zamulał. Dzięki funkcji filtrującej rury drenarskie nie zatykają się piaskiem.

Po drugie geowłóknina spełnia funkcję separacyjną. Czas konsolidacji i stabilizacji podłoża gruntowego jest o wiele krótszy. Zmniejsza ona także konieczność wymiany gruntu.

 

Po trzecie geowłóknina spełnia funkcję drenażową. Pomaga w odprowadzaniu nadmiernej ilości wody. Dla lepszego efektu warto zastosować geowłókninę razem ze żwirem drenażowym lub piaskiem. 

 

I po czwarte geowłóknina ma za zadanie zabezpieczać. Chroni przed przebiciami i pomaga transmitować wodę i gazy w podłożu. Ma dużą grubość, dzięki czemu posiada możliwość absorpcji przy pochłanianiu energii. 

Zastosowanie geowłóknin

Geowłókniny stosowane są głownie w budownictwie, ale wykorzystuje się je także w ogrodzie. Jest to materiał, który świetnie sprawdza się np. pod kostkę brukową, ścieżki czy oczka wodne. Stosowany jest także pod podjazdy do garażu. Nie nadaje się za to jako materiał pod rośliny. Geowłókniny sprawdzają się podczas budowy wzmocnionych skarp i nasypów. Chronią systemy drenarskie przed zamuleniem. 

Rolmarket.pl – sklep z geowłókninami

W geowłókniny można zaopatrzyć się w sklepach budowlanych i ogrodniczych. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepu internetowego Rolmarket.pl. Posiada różnorodne tego typu produkty. Można wybrać konkretne wymiary geowłókniny oraz jej gramaturę. Rolmarket.pl to sprawdzony sklep z profesjonalna obsługą. Wszelkie dodatkowe informacje można uzyskać na stronie internetowej Rolmarket.pl