Dlaczego leasing sprzętu do firmy to dobry wybór?

Świadczenie wyspecjalizowanych usług np. w branży budowlanej, informatycznej lub związanej z ochroną zdrowia często wiąże się z koniecznością zainwestowania znacznych środków finansowych. Są one niezbędne nie tylko po to, aby rozpocząć działalność gospodarczą, ale także, aby zagwarantować płynność jej funkcjonowania. Wielu przedsiębiorców, chcąc uniknąć spirali zadłużenia związanej z niekorzystnymi warunkami kredytów i pożyczek, decyduje się na sięgnięcie po leasing specjalistycznych urządzeń. Na czym polegają takie usługi?

Jakie rodzaje leasingu są dostępne dla przedsiębiorcy?

Decydując się na leasing, musimy wybrać jedną z form finansowania. Do dyspozycji przedsiębiorcy pozostają:

  • leasing operacyjny,
  • leasing kapitałowy,
  • leasing zwrotny.

Główne różnice dotyczą wydatków, które mogą zostać zaliczone do kosztów prowadzenia działalności, czasu trwania kontraktów oraz określenia podmiotu zobowiązanego do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Odmiennie wygląda kwestia rozliczania podatku VAT i możliwości wykupu sprzętu.

Przed zawarciem umowy, musimy zastanowić się, który model finansowania będzie dla nas najkorzystniejszy z punktu widzenia optymalizacji podatkowej. Warto także porównać ze sobą inne formy pomocy finansowej, aby móc świadomie podjąć wybór.

Dlaczego leasing sprzętu budowlanego jest lepszym pomysłem niż kredyt?

W tym przypadku umowa leasingu obejmuje różnego rodzaju sprzęt budowlany, jak koparki, dźwigi, ładowarki, betoniarki, ciężarówki. W zamian za opłatę comiesięcznych rat leasingowych przedsiębiorca może korzystać ze sprzętu budowlanego tak, jakby był to jego własny majątek, choć z formalnego punktu widzenia, właścicielem cały czas pozostaje leasingodawca.

Skorzystanie z leasingu w przypadku sprzętu budowlanego może okazać się dużo łatwiejsze niż otrzymanie kredytu. Wiele firm finansujących tego typu przedsięwzięcia stara się ograniczyć formalności do minimum i rezygnuje ze szczegółowej analizy sprawozdań finansowych (co jest praktycznie niemożliwe podczas oceny zdolności kredytowej). Leasingodawcy często poprzestają na odebraniu pisemnego oświadczenia o wypłacalności, zabezpieczając się poprzez zweryfikowanie dokumentów rejestrowych (wpis w KRS lub CEIDG, dokumenty prokury i pełnomocnictwa) czy danych osób legitymowanych do zawarcia umowy.

W przypadku leasingu maszyn wiele firm leasingowych oferuje pomoc w zawarciu umowy OC/AC, a także ubezpieczeniu ochrony prawnej. Decydując się na tę formę finansowania, możemy liczyć na korzystne warunki zawieranej umowy z uwagi na indywidualne warunki współpracy producentów lub dealerów sprzętu i leasingodawców. Takich profitów próżno szukać składając wniosek o udzielenie kredytu.

Zalety leasingu sprzętu medycznego

Oferta leasingu sprzętu medycznego dotyczy wyposażenia aptek, klinik, centrów diagnostycznych i leczniczych oraz szpitali prywatnych. W tym przypadku najkorzystniejszą formą finansowania będzie leasing finansowy, który pozwala na zastosowanie preferencyjnej stawki VAT (8%) do rat leasingowych oraz dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Leasing finansowy to także możliwość zaliczenia do kosztów prowadzenia działalności części odsetkowej raty leasingowej i obniżenia podatku PIT. Nielimitowany czas trwania umowy pozwala dopasować produkt finansowy do potrzeb i możliwości przedsiębiorcy.

Czy leasing to popularna forma finansowania?

Z wyników badań Związku Polskiego Leasingu opublikowanych w 2018 roku wynika, że łączna wartość maszyn i urządzeń leasingowanych w Polsce wyniosła ponad 4 miliardy złotych netto. Z tej kwoty, ponad 730 milionów złotych to wartość maszyn i urządzeń budowlanych. Na ponad 200 milionów złotych został wyceniony sprzęt, z którego korzystają placówki ochrony zdrowia, jednak dynamika branży leasingowej ciągle się zwiększa.

Dane te jasno pokazują, jak bardzo popularną metodą zewnętrznego finansowania jest leasing sprzętu. To wygodna i bezpieczna forma wsparcia, pozwalająca rozszerzyć zasięg działalności. Dołącz do przedsiębiorców, którzy bez obawy rozwijają swoją firmę i patrzą w przyszłość.