Dlaczego regularna konserwacja sprzętu gaśniczego jest istotna?

Ile razy zdarzyło Wam się zauważyć w różnych miejscach na gaśnicy lub innym sprzęcie pożarowym nieaktualną naklejkę z terminem konserwacji? Ilu kierowców ma w swoich samochodach gaśnice, które ostatnio były kontrolowane dwa albo więcej lat temu?

Mała oszczędność, wielkie konsekwencje

Odpowiedzi na powyższe pytania brzmią niestety: nieraz i niejeden. Dla wielu osób konserwacja sprzętu gaśniczego wydaje się jedynie prawnym obowiązkiem, niemającym żadnego odbicia w rzeczywistych potrzebach. Część z nich nie robi tego z czystego roztargnienia. W przypadku wspomnianego wyżej samochodu konserwacja sprzętu gaśniczego w Krakowie to koszt kilku złotych. Jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego (ale nie tylko, bo przecież gaśnicy samochodowej możemy użyć w każdym nagłym wypadku, jeśli mamy ją akurat w pobliżu), niesprawna gaśnica może kosztować nas tysiące złotych, zdrowie, a w najgorszym wypadku życie. W wypadku całych budynków, w których znajdują się dziesiątki osób, konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze. Należy zadać sobie pytanie – czy warto „oszczędzać”?

pozar

Konserwacja sprzętu gaśniczego to troska o nas wszystkich

Na pewno nie warto. Dlatego też konserwacja sprzętu gaśniczego jest obowiązkiem nakładanym przez prawo na posiadaczy pojazdów i właścicieli budynków. Niedopełnienie go może wiązać się z wysokimi mandatami oraz z możliwością wyłączenia pojazdu z ruchu lub zakazu użytkowania budynku. Aby tego uniknąć, konieczny jest regularny przegląd sprzętu i jego konserwacja bądź wymiana. Z tą drugą nie ma problemu, bowiem dystrybucja sprzętu gaśniczego wchodzi często w zakres usług firm, które zajmują się przeglądami w Krakowie.

Prawidłowa dystrybucja sprzętu gaśniczego to również jego utylizacja. Wewnątrz gaśnic znajdują się substancje, które nie powinny dostać się do środowiska naturalnego (oczywiście pomijając wypadki gaszenia pożaru). Dlatego też dobrze jest wymienić gaśnicę, w punkcie gdzie przebiega kontrola i dystrybucja sprzętu gaśniczego, zamiast wyrzucać ją i kupować nową. W ten sposób dbamy o środowisko naturalne, pozostawiając swój zużyty sprzęt do utylizacji lub ponownego wykorzystania. Sporo gaśnic nadaje się do regeneracji i po wymianie środka gaśniczego mogą dalej zapewniać bezpieczeństwo.

Jeżeli leży Wam na sercu bezpieczeństwo Wasze i ludzi wokół Was, ich majątek i środowisko naturalne nie zaniedbujcie regularnej kontroli i konserwacji Waszego sprzętu gaśniczego. Dzięki temu Kraków będzie bezpieczniejszym miejscem dla wszystkich mieszkańców.