Donice plastikowe do ogrodu

Wybierając doniczki na rośliny… bądź kreatywny! Wypróbuj wszystko, od starego buta po tę XVI-wieczną barokową urnę, którą po prostu „musiałaś mieć”. Prawie wszystko może być używane jako doniczka dla roślin, pod warunkiem, że gwarantuje dobry odpływ (korzenie gniją w rozmoczonej glebie) i nie nagrzewa się zbytnio na słońcu. Jeśli wybrana doniczka nie ma wystarczającej ilości otworów drenażowych, upewnij się, że wywiercisz co najmniej jeden „dobrej wielkości” otwór na każdy galon użytej gleby. Jeśli nie możesz wywiercić otworów w konkretnej donicy, możesz czasami obejść ten problem, sadząc w oddzielnej doniczce i ustawiając ją w wybranym pojemniku.

Pots for Plants

Wybierając doniczkę, ważne jest, aby wziąć pod uwagę rozmiar rośliny – lub roślin – które będziesz uprawiać. Tak, rozmiar ma znaczenie! Jeśli doniczka jest zbyt mała, korzeniom szybko brakuje przestrzeni, a gleba nie jest w stanie utrzymać wystarczającej ilości wilgoci między podlewaniami. Rośliny, którym pozwolono wyschnąć lub więdnąć, nie będą produktywne.

Z drugiej strony, jeśli pojemnik jest zbyt duży, Twoje rośliny mogą całą swoją energię przeznaczyć na rozwój korzeni, a za mało na wzrost. Według serwisu West Virginia University Extension Service, płytko ukorzenione uprawy, takie jak sałata, papryka, zioła i większość roślin jednorocznych, wymagają doniczki o średnicy co najmniej 6 cali i głębokości 8 cali. Większe pojemniki, takie jak buszelowe kosze i 1/2 beczki po whisky, są idealne do uprawy pomidorów, ogórków, fasoli i większości bylin.

Doniczki i donice są dostępne w wielu różnych rozmiarach, kształtach i materiałach. Niezależnie od wybranego typu kontenera, weź pod uwagę obszar, w którym będzie on używany, i odpowiednio zaplanuj.

Plastik

Jeśli nie przejmujesz się wyglądem pojemnika lub masz rośliny, które ostatecznie zakryją doniczki, w których są sadzone, plastik to świetny wybór. Plastikowe doniczki są trwałe, dobrze zatrzymują wilgoć i są stosunkowo niedrogie. Są również bardzo lekkie, co czyni je doskonałym wyborem, jeśli lubisz zmieniać aranżację ogrodu.

Nie używaj czarnych lub ciemnych plastikowych doniczek, jeśli będą położone w bardzo nasłonecznionym miejscu. Te kolory pochłaniają ciepło i bardzo się nagrzewają, co może uszkodzić delikatne korzenie. Jasne pojemniki odbijają ciepło i utrzymują korzenie w chłodzie.