Industrialne wnętrze domu – jak wybrać klimatyczne oświetlenie?

Industrializm powstał w Stanach Zjednoczonych lat 50. Opustoszałe fabryki i wielkie przestrzenie wymagały ciekawych aranżacji, które odbiegałyby od klasycznego wyposażenia domu. Narodził się styl, który w krótkim czasie zyskał ogromną popularność, trwającą do dziś. Nie ma się zatem czemu dziwić, iż tak wielu ludzi tworzy aranżacje swoich domów, bazując na minimalizmie i konsekwentnej surowości pomieszczenia.

Gra świateł w otwartych przestrzeniach

Styl industrialny doskonale pasuje w wielkich lotfach i miejscach, gdzie nie ma jednoznacznie wyznaczonych poszczególnych pomieszczeń. Otwarte przestrzenie wymagają praktycznego, ale i efektownego oświetlenia. Współczesne propozycje odznaczają się różnorodnością pod każdym względem. Dostępne produkty muszą jednak wpasowywać się w konwencję. 

Jakie lampy wybierać?

  • wykonane z metalu – jego obecność w industrializmie jest niemalże obowiązkowa!
  • produkty ze szkła – fenomenalnie odbijające różnorodne światło,
  • rozwiązania o surowych kloszach pomalowane w barwach szarości, brudnej bieli, czerni czy brązu,
  • a także lampy bez kloszy, odznaczające się surowymi żarówkami w wielu rozmiarach.

Styl industrialny stwarza wiele możliwości zabawy światłem. Odpowiednie ustawienie reflektorów pozwala wyeksponować wybrane powierzchnie, a także zamaskować te mniej interesujące. Intensywne światło nada kształtom ostrości, podczas gdy ciepła, subtelna barwa złagodzi odbiór, tworząc niepowtarzalny, lekko tajemniczy klimat. Wybór lamp może więc okazać się kluczowy w tworzeniu swojego miejsca. 

Styl przemysłowy i oświetlenie stylizowane

Popularną obecnie koncepcją są lampy stylizowane na przemysłowe. Zarówno koncepcje wiszące, jak i te stojące na podłodze idealnie odnajdują się w industrialnych klimatach. Im bardziej pozbawione jakichkolwiek dodatkowych elementów, tym lepiej. Prostota, taniość i minimalizm – to one tworzą unikalny charakter. Warto jednak pamiętać, aby nawet przy dużych przestrzeniach należy pamiętać o spójności. Zbyt wiele kształtów i materiałów może wprowadzić chaos. Oświetlenie – zarówno ścienne, jak i sufitowe powinno więc zostać utrzymane w jednym klimacie. Na Elampki.pl może zobaczyć wiele koncepcji w stylu industrialnym, tworzących oryginalne zestawienia, nadające się zarówno w dużych halach, jak i całkiem małych mieszkaniach.