Jak uporządkować swoją szafę?

Szafa jest ważnym elementem naszego mieszkania. Zaglądamy do niej kilka razy dziennie, by wybrać ubrania, buty oraz różne akcesoria. Dlatego też jej organizacja jest niezmiernie ważna, gdyż chaos utrudnia znalezienie potrzebnych rzeczy. Podpowiadamy, w jaki sposób przystąpić do jej porządkowania.

Od czego zacząć organizację szafy?

Zanim zaczniemy porządkować szafę, dobrze jest przygotować niezbędne akcesoria, takie jak organizer na buty, organizer na drobniejsze przedmioty, wieszaki, worki próżniowe oraz puste kartony na niepotrzebne rzeczy. Cały proces porządkowania szafy zaczynamy od przejrzenia jej zawartości. Wszystkie buty, ubrania oraz dodatki powinny być poddane analizie. W ten sposób uda nam się posegregować nasze rzeczy na:

  • Takie, których nie nosiliśmy od dłuższego czasu,
  • Takie, które przestały na nas pasować,
  • Te, które zamierzamy w dalszym ciągu nosić.

Dzięki temu można pozbyć się nienoszonych rzeczy. Te, które są w dobrym stanie, można oddać lub sprzedać, by jeszcze komuś posłużyły. Kiedy już cała zawartość szafy zostanie przez nas przejrzana, możemy przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest organizowanie przestrzeni w szafie.

Jak układać ubrania?

Na początku możemy podzielić naszą garderobę na strefy i w ten sposób układać rzeczy na półkach. Na samej górze mogą znaleźć się ubrania, których obecnie nie używamy, np. ciepłe swetry, kiedy jest lato. Jest to również dobre miejsce na przechowywanie pościeli, koców itp. Na wysokości wzroku dobrze jest ułożyć te elementy garderoby, które są przez nas najczęściej noszone.

 Te stroje, które są przez nas rzadko noszone, jak garnitury i eleganckie sukienki, najlepiej jest przechowywać w materiałowych pokrowcach, powieszonych na wieszakach. Dzięki temu nie ulegną one zniszczeniu oraz na dłużej zachowają świeży zapach po praniu.

 W szafach zazwyczaj znajdziemy kilka półek, szuflad oraz miejsce na wieszaki. To, czy dana rzecz potrzebuje powieszenia na wieszaku, najlepiej jest to ocenić po materiale, z którego jest wykonana. Zazwyczaj jednak żakiety, sukienki, spódnice oraz eleganckie koszule dobrze jest powiesić, przez co nie będą wymagały ponownego prasowania.

Organizer na buty oraz inne przydatne gadżety

 Wszelkie pudełka oraz organizery są mile widziane w każdej szafie. Dzięki tym niewielkim gadżetom organizacja szafy oraz szuflad jest o wiele prostsza. Organizer na buty pozwala poukładać je w sposób sensowny, mamy pewność, że będą one ułożone parami. Organizery na drobne przedmioty, takie jak biżuteria, paski czy okulary, umożliwiają raz na zawsze pożegnanie się z chaosem i nieporządkiem.

Równie przydatne, jak organizer na buty, mogą okazać się pudełka – plastikowe lub kartonowe. Można w nich przechowywać np. szaliki, czapki lub torebki. Posłużyć mogą również na miejsce składowania sezonowych ubrań, np. kurtek lub butów zimowych. Każde pudełko warto podpisać w widocznym miejscu, by nie było wątpliwości, co zawiera.