Jak wyleczyć syfilis?

Syfilis można zwykle leczyć krótką terapią antybiotykową.

Ważne jest, aby go leczyć, ponieważ syfilis zwykle nie ustępuje sam i może powodować poważne problemy, jeśli nie jest leczony.

Antybiotyki na syfilis

Krótka kuracja antybiotykami może zwykle wyleczyć syfilis. Są one dostępne tylko na receptę, więc aby je dostać, musisz wykonać badanie na syfilis.

Rodzaj leczenia, którego potrzebujesz, zależy od tego, jak długo masz syfilis.

Syfilis, który trwa krócej niż 2 lata, zwykle leczy się wstrzyknięciem penicyliny w pośladki lub 10-14-dniową kuracją antybiotykową w tabletkach, jeśli nie możesz przyjmować penicyliny.

Syfilis, który trwa dłużej niż 2 lata, zwykle leczy się 3 wstrzyknięciami penicyliny w pośladki w odstępach tygodniowych lub 28-dniową kuracją antybiotykową w tabletkach, jeśli nie możesz przyjmować penicyliny.

Poważniejsze przypadki, które dotyczą mózgu, są zwykle leczone codziennymi wstrzyknięciami penicyliny podawanymi w pośladki lub do żyły przez 2 tygodnie lub 28-dniowym cyklem tabletek antybiotykowych, jeśli nie możesz przyjmować penicyliny.

Dalsze badania krwi będą zalecane po zakończeniu leczenia, aby sprawdzić, czy terapia poskutkowała.

Skutki uboczne leczenia

Krótko po zabiegu mogą wystąpić pewne działania niepożądane.

Około 2 na 5 osób doświadcza krótkotrwałych objawów grypopodobnych, takich jak:

  • wysoka temperatura (gorączka)
  • bóle głowy
  • ból mięśni i stawów

Objawy te zwykle trwają tylko 24 godziny i często można je leczyć paracetamolem. Uzyskaj poradę od swojego lekarza, jeśli są ciężkie lub nie ustabilizują się.

Istnieje również ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej wkrótce po wstrzyknięciu penicyliny. Będziesz monitorowany po leczeniu, aby to sprawdzić, i zostaniesz poddany leczeniu, jeśli wystąpi.

Unikanie seksu podczas leczenia

Unikaj wszelkiego rodzaju aktywności seksualnej lub bliskiego kontaktu seksualnego z inną osobą przez co najmniej 2 tygodnie po zakończeniu leczenia.

Obejmuje to seks pochwowy, analny i oralny, a także bliski kontakt ze skórą.

Jeśli będziesz uprawiać seks podczas leczenia, możesz ponownie zarazić się lub przekazać infekcję innej osobie.

Powiadamianie i leczenie partnerów seksualnych

Twój obecny i poprzedni partner seksualny również powinien zostać przebadany i leczony pod kątem kiły, ponieważ pozostawienie infekcji bez leczenia może prowadzić do poważnych problemów.

To, jak daleko musisz się cofnąć, zależy od tego, jak długo miałeś syfilis, zanim został zdiagnozowany i leczony.

Możesz samodzielnie powiadomić swoich poprzednich partnerów seksualnych, przy wsparciu personelu kliniki, albo poradnia może skontaktować się z nimi listownie lub telefonicznie i doradzić im wizytę kontrolną.

Jeśli klinika skontaktuje się z Twoimi poprzednimi partnerami seksualnymi w Twoim imieniu, Twoje dane pozostaną całkowicie poufne i żadne informacje o Tobie nie zostaną ujawnione bez Twojej zgody.

Leczenie syfilisu w ciąży

Kobiety w ciąży chore na syfilis można bezpiecznie leczyć antybiotykami.

Leczenie, którego potrzebujesz, zależy od tego, jak długo masz syfilis i w jak zaawansowanej ciąży jesteś.

Kobiety w ciąży, które chorowały na syfilis krócej niż 2 lata, są zwykle leczone wstrzyknięciem penicyliny w pośladki (w przypadku leczenia w pierwszym lub drugim trymestrze) lub 2 wstrzyknięciami w odstępie tygodnia (w przypadku leczenia w trzecim trymestrze).

Kobiety w ciąży, które chorowały na syfilis przez ponad 2 lata, są zwykle leczone trzema wstrzyknięciami penicyliny w pośladki w odstępach tygodniowych.

Jeśli nie możesz przyjmować penicyliny, może być potrzebny krótki cykl tabletek antybiotykowych.