Rodzaje certyfikatów SSL – sprawdź, co wybrać!

Obecnie coraz więcej właścicieli stron internetowych decyduje się zabezpieczyć swoje witryny certyfikatami SSL. Na rynku można jednak znaleźć różne rodzaje certyfikatów SSL. Wyjaśniamy, czym się różnią.

Wielu cyberprzestępców wzięło sobie wręcz za cel serwisy internetowe i próbują wykradać dane ich użytkowników. Na szczęście takie zagrożenie można łatwo ograniczyć. Wystarczy zabezpieczyć witrynę certyfikatem SSL. Taki certyfikat szyfruje komunikację między przeglądarką internetową użytkownika a serwerem i sprawia, że nikt nie może przechwycić tych danych. Wszystko to właśnie za sprawą certyfikatu SSL. Dostawcy usług internetowych mają w swojej ofercie różne typy certyfikatów SSL. Dzięki temu można dobrać certyfikat odpowiednio do potrzeb danej strony internetowej.

rodzaje-szyfrowania

Domain Validation (DV)

To podstawowy certyfikat, który zabezpiecza transmisję danych w obrębie domeny, która została zabezpieczona certyfikatem SSL typu DV. Co jest charakterystyczne dla tego rodzaju certyfikatu? Przede wszystkim to, że przed wydaniem certyfikatu weryfikowana jest tylko domena, natomiast wystawca w ogóle nie zajmuje się właścicielem tej domeny i nie weryfikuje go. Wystawienie takiego certyfikatu SSL jest szybkie i bezproblemowe, a sam certyfikat nadaje się do najprostszych witryn internetowych.

Organization Validation (OV)

Kolejny to certyfikat SSL typu OV. To już wyższy stopień ochrony i rozszerzone uwierzytelnianie. Także certyfikat Organization Validation zabezpiecza transmisję danych w obszarze domeny, dla której został wystawiony ten certyfikat. Jednak tutaj sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Wystawca certyfikatu weryfikuje już nie tylko samą domenę, ale także firmę, która wnioskuje o ten certyfikat. Sprawdzanie wnioskodawcy jest więc dokładniejsze. Taki certyfikat nadaje się dla większych portali i wszędzie tam, gdzie zależy nam na wiarygodności.

Extended Validation (EV)

Trzeci rodzaj certyfikatu SSL to tak naprawdę najpełniejsze uwierzytelnianie, a tym samym najwyższe zaufanie do witryny. Nie tak łatwo otrzymać certyfikat typu EV. Wszystko dlatego, że sprawdzana jest nie tylko domena, ale także szczegółowo weryfikowana jest firma składająca wniosek o certyfikat. Trzeba się przygotować na sprawdzenie statusu prawnego, na rozmowę telefoniczną z przedstawicielem wystawcy, a do tego konieczne jest przedstawienie wielu dokumentów. Za to w pasku adresu pojawi się także nazwa właściciela strony internetowej. Certyfikat EV wybierają przeważnie instytucje finansowe i największe sklepy.

Na rynku można znaleźć różne typy certyfikatów SSL. Dzięki temu dobierzemy łatwo ten, który odpowiada naszym potrzebom. Warto pamiętać, że dzięki SSL buduje się także zaufanie do witryny internetowej.