Rozbita rodzina – jak sobie z tym poradzić?

Ideał rodziny to taka, która zawsze trzyma się razem, niezależnie od sytuacji, ale w praktyce nie jest to prawdą. Rodziny przejdą przez nieporozumienia, bójki, a nawet rozstania.

Jesteśmy członkami rodziny, ale też jednostkami. Czasami dzielą nas nasze przekonania. Innym razem nasze osobowości nie pasują do siebie i mamy z tego powodu konflikt. Czasami członek naszej rodziny robi coś, czego po prostu nie lubimy. Innym razem możesz zostać odciągnięty od członka rodziny jako dziecko, a teraz, gdy jesteś starszy, chcesz się z nim ponownie połączyć.

Są chwile, kiedy nic złego się nie wydarzyło, ale po prostu oddaliłeś się od niektórych członków rodziny i teraz chcesz ożywić dawny związek, który miałeś.

Konflikty zdarzają się cały czas i z różnych powodów. Czasami wystarczą przeprosiny, aby wszystko naprawić. Innym razem potrzeba więcej wysiłku, aby naprawić relację. Czasami związku nie da się naprawić lub naprawa może wymagać zbyt dużego wysiłku.

W tym poście porozmawiamy o tym, skąd biorą się zerwane relacje rodzinne i co możesz zrobić, aby je naprawić.

Co powoduje zerwanie relacji?

Istnieje wiele powodów, dla których członek rodziny może się od ciebie oddalić. Oto kilka głównych powodów:

 • Odmienne przekonania: w idealnym świecie szanowalibyśmy swoje przekonania, ale w praktyce jest to trudne. Na przykład, jeśli twoi rodzice są bardzo religijni, a ty nie, może to spowodować konflikt. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli religia danej osoby powoduje, że nie komunikuje się z niewierzącymi. Jest to również problem, jeśli rodzic chce, aby dziecko było częścią religii i decyduje się nie szanować prawa dziecka do sprzeciwu.
 • Nadużycia: jest to jeden z najbardziej zrozumiałych powodów, dla których ktoś oddzieliłby się od członka rodziny. Jeśli rodzic dopuszcza się znęcania się, dziecko prawdopodobnie będzie chciało trzymać się z daleka, zwłaszcza gdy wyrośnie spod opieki rodzica.
 • Nieporozumienia dotyczące współmałżonka: jeśli rodzina nie wspiera małżeństwa krewnego, może on zdecydować się na zdrowsze życie ze swoim współmałżonkiem, dystansując się od rodziny, która nie jest dla nich wsparciem.
 • Apodyktyczni dziadkowie: jeśli dziadkowie są apodyktyczni w radach lub działaniach, podczas gdy ich dziecko wychowuje własne dzieci, może ono czuć, że potrzeba mu więcej dystansu do rodziców.
 • Jedna osoba odmawia przeprosin: spory rodzinne mogą powodować problemy na różnym poziomie, z których największym jest zerwanie relacji. Jest to dość powszechne w przypadku działań, które jeden z krewnych uważa za niewłaściwe, podczas gdy drugi odmawia przeprosin lub nawet przyznania się do winy.
 • Niektórzy ludzie po prostu oddalają się od siebie: po długich odstępach czasu przywrócenie utraconego połączenia może być trudne.
 • Przekraczanie granic: każda osoba ma swoje granice. Kiedy są one mocno ugruntowane, a krewny nadal je przekracza lub grozi ich przekroczeniem, może wystąpić zerwanie relacji.

Czy powinieneś naprawić relacje z rodziną?

Nie jesteś zobowiązany do utrzymywania relacji z członkiem rodziny tylko dlatego, że jest on Twoją rodziną. W niektórych sytuacjach są one nie do naprawienia i najlepiej trzymać dystans. Nie naprawiałbyś związku z kochankiem, który zrobił ci krzywdę, więc dlaczego miałbyś naprawiać związek z agresywnym członkiem rodziny?

Są jednak przypadki, w których czas wyleczył rany lub członek Twojej rodziny jest dobrym człowiekiem, ale po prostu się nie zgadzaliście. Oto kilka oznak, że powinieneś rozważyć naprawę związku:

 • Czas wyleczył niektóre rany i skłonił cię do bardziej obiektywnego myślenia o sytuacji. W przeszłości mogłeś stać się emocjonalny, gdy zerwałeś wszelkie więzi z członkiem rodziny lub odwrotnie, a czas pozwolił ci spojrzeć wstecz i zastanowić się, czy powinieneś ponownie z nim porozmawiać.
 • Masz miłe wspomnienia, które przeważają nad złymi. Chociaż nostalgia może być oślepiająca, nie należy wyrzucać dobrych wspomnień. Być może chcesz nawet stworzyć nowe wspomnienia, a jeśli to prawda, dobrym pomysłem może być skontaktowanie się z krewnym.
 • Jesteś gotów przebaczyć członkowi rodziny to, co zrobił. Przebaczenie może sprawić, że drugi członek rodziny będzie czuł się komfortowo rozmawiając z tobą, ale musisz upewnić się, że twoje przebaczenie jest szczere. Kiedy twoje przebaczenie jest szczere, naprawiony związek również będzie mógł mieć znaczenie.
 • Członek rodziny jest w złym stanie zdrowia. Jeśli członek Twojej rodziny, z którym się rozstałeś, jest chory lub zbliża się do końca życia, możesz poczuć się lepiej, jeśli naprawisz związek, zanim stracisz szansę. Może to być trudne, ponieważ czasu może być mało, ale jeśli będziesz żałować, że zabrakło ci kontaktu, warto się postarać.
 • Postawiłeś się na miejscu innego członka rodziny. Są chwile, kiedy przeciwny członek rodziny jest całkowicie w błędzie, ale są też inne chwile, kiedy nie jesteś taki niewinny. Czasami mogłeś również zrobić coś złego. Trudno przyznać się do winy, ale jeśli tak jest, przyznanie się do tego stanowi oznakę silnej osoby.

To tylko kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, ale ostatecznie decyzja należy do Ciebie. Nie myśl, że musisz naprawiać związek, jeśli nie jesteś gotowy. Jeśli czujesz, że nadszedł czas, możesz ponownie zacząć spotykać się z bliskimi.

Jak naprawić relacje?

Nie ma jednego właściwego rozwiązania, które pasowałoby do wszystkich wyzwań w relacjach. Możesz jednak szukać porady, jak zacząć. Poniżej zebraliśmy dla Ciebie kilka wskazówek:

Bądź realistą

Kiedy wyciągasz rękę, aby ponownie nawiązać kontakt, staraj się nie przyjmować założeń, dobrych lub złych, dotyczących tego, jak będzie wyglądało spotkanie. Pamiętaj, że wykonujesz swoją część, wyciągając rękę, kiedy czujesz się gotowy, i że próbując niczego nie stracisz.

Spróbuj listu

Listy są osobiste i szczere. Pokazują, że zamiast wysłać wiadomość tekstową lub e-mail, poświęciłeś trochę czasu, aby usiąść i przelać swoje uczucia za pomocą pióra i kartki. Dają również Twojemu krewnemu trochę czasu na dokładne rozważenie Twojej prośby i zaplanowanie odpowiedzi, ponieważ jego odpowiedź nie jest wymagana tak szybko, jak w przypadku wiadomości elektronicznej.

Zacznij powoli

Kiedy próbujesz się ponownie połączyć z bliskim, staraj się nie wskakiwać od razu do trudnych rozmów. Rozważ powiedzenie „Cześć” i po prostu nadrobienie zaległości w życiu.

Spotkaj się publicznie

Aby uniknąć konfliktu, staraj się spotykać w neutralnych okolicznościach. Publiczne miejsce może sprzyjać lżejszym rozmowom, dzięki czemu oboje możecie się ponownie poznać bez natychmiastowych kłótni.

Pomyśl, jak chcesz radzić sobie z przeszłością

Zanim się spotkasz, zastanów się, co myślisz o wydarzeniach, które miały miejsce w przeszłości. Być może będziesz musiał omówić je w celu zakończenia konfliktu, lub możesz poczuć pragnienie przeniesienia się w przeszłość, aby zbudować zdrowy związek w obecnym czasie. Dokonaj tych wyborów, zanim ponownie połączysz się z bliskim, aby wiedzieć, czego się spodziewać i jak postępować w relacji.