Szczepienia przeciwko COVID – wskazania i przeciwwskazania

Szczepienia na COVID to najlepszy sposób profilaktyki skierowanej przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Warto jednak pamiętać, że nie każda osoba może przyjąć preparat. Zobacz jakie są wskazania i przeciwwskazania do szczepienia przeciwko COVID.

Kto powinien się zaszczepić na COVID?

Na COVID powinny zaszczepić się wszystkie osoby, u których nie zostały stwierdzone przeciwwskazania do przyjęcia preparatu. Obecnie w Polsce szczepionka została dopuszczona do stosowania u dorosłych i dzieci, które ukończyły 5 lat. Badania wskazują, że preparat jest skuteczny również u młodszych pacjentów, dlatego została wydana oficjalna autoryzacja.

Przeciwwskazania do szczepienia na COVID

Przeciwwskazania do szczepienia na COVID dzieli się na:

  • bezwzględne,
  • tymczasowe.

Bezwzględne przeciwwskazania do szczepień COVID to uczulenie na którykolwiek ze składników preparatu. Z iniekcji powinny zrezygnować również te osoby, u których po przyjęciu pierwszej dawki wystąpiła reakcja anafilaktyczna.

Tymczasowymi przeciwwskazaniami do szczepienia na COVID są infekcje, które przebiegają z gorączką. Również potwierdzone zakażenie koronawirusem. W takiej sytuacji wskazane jest odczekanie 4 tygodni od uzyskania negatywnego wyniku testu. W przypadku ozdrowieńców nie ma przeciwwskazań do przyjęcia preparatu.

Jeżeli chodzi o osoby, które cierpią na zaburzenia krzepnięcia krwi lub przyjmują leki przeciwzakrzepowe, decyzję o dopuszczeniu do szczepienia powinien podjąć lekarz po indywidualnym rozpatrzeniu każdego przypadku. To samo dotyczy osób, które cierpią na zaburzenia odporności lub są poddawane leczeniu immunosupresyjnemu.

Jakie objawy mogą wystąpić po szczepieniu na COVID?

Po szczepieniu na COVID mogą pojawić się następujące objawy niepożądane:

  • zaczerwienienie w miejscu wkłucia,
  • ból w miejscu wkłucia,
  • obrzęk w miejscu wkłucia,
  • złe samopoczucie,
  • objawy grypopodobne,
  • bezsenność.

Do lekarza trzeba się zgłosić, gdy dojdzie do znacznego pogorszenia się samopoczucia lub pojawią się: silny ból głowy, krwiaki pod skórą, duszność, obrzęk nóg.

Czy szczepienie na COVID jest bezpieczne?

Szczepienie na COVID jest bezpieczne. Preparat został poddany licznym badaniom, które nie tylko potwierdziły jest skuteczność, ale też wpływ na organizm człowieka. W przypadku stwierdzenia wysokiego ryzyka wystąpienia skutków ubocznych lub działania toksycznego, nie zostałby dopuszczony do użytku. Należy zdawać sobie sprawę, że po każdym szczepieniu mogą wystąpić niepożądane objawy – dotyczy to szczególnie osób nadwrażliwych.