Wykorzystaj przestrzeń w stu procentach – dom z poddaszem do adaptacji

Niewielki metraż domu nie musi oznaczać skromnej przestrzeni życiowej. Adaptacja poddasza sprawia, że nawet mały dom może być przestronny i funkcjonalny.

Mały domek czy mieszkanie w bloku?

Współcześnie wiele osób staje przed dylematem: budować dom czy szukać dla siebie mieszkania w bloku. Po jednej i po drugiej stronie mamy sporo opcji pozwalających dopasować wybór bezpośrednio do potrzeb. Młode osoby, które planują karierę zawodową lub założenie rodziny nie mają przed sobą łatwych decyzji. Budowa domu to proces, który może trwać wiele lat, z kolei zakup mieszkania często zawiera nieprzyjemne kompromisy. Ponadto ceny mieszkań w dużych miastach mogą pokrywać się z kosztami budowy domu, wliczając w to kwotę na zakup działki. Zatem, czy istnieje sposób, aby nie zbankrutować i jednocześnie uwić swoje gniazdko? Dom z poddaszem do adaptacji może stanowić ciekawe rozwiązanie tego problemu.

Sztuka umiaru a sztuka budowy

Nie jest tajemnicą, że duży dom to duży wydatek. Generują go wysokie koszty budowy, wysokie koszty utrzymania, a często także konieczność posiadania większej działki. Każdy z tych aspektów wpływa bardzo mocno na ostateczny koszt budowy i późniejszej eksploatacji. Czy dom może być alternatywą dla mieszkania? Może być, a nawet może stanowić opcję o wiele korzystniejszą. Biorąc pod uwagę rosnące ceny za mkw, szczególnie w dużych miastach, zakup kawalerki często zaczyna się od 300 tys. zł. Nic więc dziwnego, że obserwuje się rosnący trend budowy domów o niskich metrażach. Biorąc pod uwagę dane GUS z końca 2019 r., średnia cena za mkw budowanego domu wynosi 4579 zł. Zgodnie z tym szacunkiem dom o powierzchni 40 mkw powinniśmy zbudować za mniej niż 200 tys. zł.

Dom z poddaszem do adaptacji – lepszy od kawalerki?

Prawdopodobnie większość z nas, mając do wyboru w tej samej cenie własny dom albo kawalerkę, wybrałaby dom. Inwestując we własny budynek, szukamy dla siebie swobody niespotykanej w życiu osiedlowym. Ważną kwestią dla ludzi budujących domy jest przestrzeń. W końcu nie po to decydujemy się na budowę, aby mieć metraż mieszkania. Są jednak sposoby, które pozwalają na lepsze zagospodarowanie nawet niewielkiego domu. Dom z poddaszem do adaptacji jest ciekawą opcją, ponieważ możemy wygenerować dodatkową przestrzeń w domu małometrażowym, dzięki czemu będzie on jeszcze funkcjonalniejszy. Decyzja o aranżacji poddasza pozwoli nam zyskać dodatkową przestrzeń mieszkalną przy zachowaniu ekonomicznego charakteru projektu. Ze sporym prawdopodobieństwem jego realizacja będzie osiągalna dużo poniżej ceny przeciętnego mieszkania.